آی پی مدیا چیست؟

نوشته شده توسط:محمود ابراهیمی | ۰ دیدگاه

آی پی تی وی (IPTV) سامانه ای است که در آن با استفاده از پروتکل اینترنت (IP) بر روی یک زیر ساخت شبکه با پهنای باند وسیع، برنامه های تلویزیونی به صورت دیجیتال ارائه می‌شود. برخی از استفاده کنندگان، خدمات IPTV را در کنار سرویس‌های ویدئویی درخواستی یا سرویس‌های دیگری مانند دسترسی به اینترنت و تلفن پروتکل اینترنت (VOIP) دریافت می‌کنند. به صورت معمول IPTV بر روی شبکه های اختصاصی با پهنای باند وسیع قابل ارائه است .

در حالیکه چند سال از شروع تکنولوژی IPTV گذشته، این سامانه هنور یک فناوری جدید محسوب میشود که دنیای تلویزیون و شبکه های تعاملی را به هم پیوند می‌دهد و محصول همگرایی صنعت رایانه، مخابرات و مالتی مدیا (چند رسانه‌ای) است که در تمام زمینه‌ها از جمله سرگرمی، صنایع، پزشکی، آموزش و برنامه‌های درسی و کتابخانه‌ها کاربرد فراوانی دارد. شاید در یک تعریف ساده‌تر بتوان گفت که IPTV همان تصاویر تلویزیونی است که به جای آن که به فرمت عادی و توسط حاملهای یک سویه پخش شود و گذرا باشد، توسط فناوری شبکه‌های رایانه‌ای و با دادن سکان زمان به دست بیننده و به انتخاب مخاطب ارائه می‌گردد.

برای استفاده از این فناوری و بسته به نوع سرویس باید از رایانه شخصی و نرم افزار ویژه یا دستگاه مخصوصی که جعبه آی پی تی وی نامیده میشود و قابل اتصال به تلویزیون های معمولی است استفاده نمود. این سرویس عموما توسط یک شبکه اختصاصی پهن باند ADSL یا فیبر نوری توسط سرویس دهنده یا اپراتور IPTV ارائه میگردد.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!